Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vozac fin

Гостиварецот Јетмир К. има 37 години, нема „в“ од возачка дозвола, ама тоа досега не го спречувало да седне зад воланот на своето „ауди 4“. Нема положено возачкиот испит и нема дозвола за „Б“ категорија, што треба да ја поседува за да управува автомобил.

Тој не е единствената „темпирана бомба“ по патиштата во полошкиот регион, во последните две години за што добивме податоци, 2016 и 2017, низ овој дел од земјава годишно биле регистрирани во просек по 2.600 шофери без возачка дозвола, што претставува најмногу во државава.

Многу близу е штипскиот регион, а најмалку фатени возачи без дозвола има во скопскиот.

Низ цела Македонија во „мрежата“ на сообраќајците годишно паѓаат петоциферна бројка на шофери без возачка дозвола. Минатата, 2017 година откриени се околу 13.700, а претходната имало 15.500.

СВР Тетово последниве месеци ги засили контролите и санкционирање на овие прекршоци и веќе можат да се почувствуваат видливи позитивни ефекти. Во првите три месеци од годинава, по полошките сообраќајници откриени се вкупно 223 лица без возачки дозволи, а лани во истиот период имало 395.

Извор: МИА

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.