Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Претходните две рочишта од судењето на „Титаник“ беа одложени поради отсуство на обвинетата поранешна министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, која се породи на 28 јуни. – Јанкулоска пред Основниот суд Скопје 1 (Фото: К. Попов)

На денешното рочиште, како што предложи Специјалното јавно обвинителство, ќе се пуштаат бомбите од прислушуваните разговори. СЈО за овој случај има 1.000 снимки од телефонски разговори. Одбраната на обвинетите, сите адвокат, еден по еден, побараа да не се користат бомбите во предметот оти биле доставени преснимувани разговори а не оригиналните снимки и биле прибавени на незаконит начин.

Во „Титаник“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски и поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, како и Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.

Тие се обвинети од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

извор: СДК

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.