Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ekipa fin

Основниот суд Скопје го прогласи за виновен и му одреди затворска казна во траење од шест месеци на Матија Каников, лицето кое ја нападна новинарската екипа на А1он за време на протестите на „За заедничка Македонија“ на 28 февруари минатата година.

Судијката Марија Клетничка Марковска напомена дека при донесување на одлуката предвид се земени сите олеснителни и отежителни околности.

Јавното обвинителство во текот на доказната постапка приложи над 1 час видеоматеријали и фотографии како докази за делото.

Оштетените претходно во постапката се изјаснија дека се приклучуваат кон материјално побарување.

Осудениот Каников има право на жалба до Апелациониот суд во рок од 15 дена.

Извор: Макфакс

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.