Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sobranie fin

Продолжуваат напорите за собирање гласови за двотретинско мнозинство во македонскиот Парламент потребно за усвојување на уставните измени во согласност со Договорот од Преспа и избегнување нови предвремени парламентарни избори.

Власта не се откажува, а факт за тоа е и за денеска најавениот почеток на работата на Комисијата за уставни прашања која треба да го разгледува предлогот за пристапување кон уставни измени.

Притисокот за дополнителни гласови не се намалува, од една страна, а од друга, пак, ставовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ што се пласираат во јавноста остануваат исти дека референдумот покажал оти граѓаните не го прифаќаат Договорот од Преспа и дека тоа треба да биде почитувано од сите пратеници и функционери.

Пораките од меѓународната заедница се двотретинско мнозинство наместо нови избори за да се искористи оваа единствена шанса за отпочнување преговори со ЕУ и членство во НАТО.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.