Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kanal77

spinuvanje fin

Современиот синоним за манипулација и пропаганда – спинувањето, во фокусот на третото видео кое заеднички го продуцираа Здружението Медиа плус и радио Канал 77.

Спиновите всушност, содржат манипулација со граѓаните во начинот на кој нештото се кажува или пак, во начинот на кој се избегнува да се кажат клучни работи во врска со одредена тема. Со ова, нема простор да се добие објективната слика за настаните, а тој што е изманипулиран не е свесен кој го убедил дека некои работи се подобри од то што навистина се или обратно – порачуваат познавачите на темата медиумска писменост.

Видеото кое е посветено на спинувањето, е последно од низата мултимедијални продукти кои Медиа плус ги објавува во соработка со Канал 77 како дел од проектот КриТинк на фондацијата Метаморфозис и центарот Евротинк.

Ова видео, исто како и претходните две, освен на социјалните мрежи може да се најде и на youtube.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.