Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

hakton fin

Хакатон за поддршка на локалните таленти во надминување на општинските предизвици отворен за сите претприемачи во државата се одржува денеска, а ќе продолжи и утре во организација на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Лабораторијата за иновации од Тел Авив- Израел „Креаторс“. Настанот отвора нови перспективи, можности и партнерства меѓу општините и приватниот сектор. Првите три општини-партнери во пилот проектот се Велес, Гостивар и Струмица.

Како што информира постојата претставничка на УНДП Нарине Сахакјан, за еден месец примиле повеќе од 40 апликации и работејќи со тимовите одбрале 16 интересни идеи на кои ќе работат за понатаму да бидат применети.

– Навистина треба да верувате дека идејата што ја имате денес ќе ја понесе вашата земја кон иднината што сакате да ја видите и граѓаните што сакате да ги видите. Ова е неверојатна земја со богата култура, историја и добро образовани луѓе. Сите елементи се тука така што навистина треба да веруваме дека ова е мала интервенција што ја правиме за многу поголем резултат. Ова ќе го приближи сонот оваа земја да има иднината што сакате да ја видите за вас, за вашите семејства или за вашите деца, рече Сахакјан.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски посочи дека во време на динамичен технолошки развој јавниот сектор треба да ги користи иновативните начини во обезбедувањето на услугите што ги нудат на граѓаните. Граѓаните од своја страна, додаде тој, бараат брзи, квалитетни и активни услуги. Одговорност на локалните власти, пак, како што рече, е да го најдат најдобриот начин и да обезбедат најдобри решенија.

– Развојните перспективи се бараат во паметни решенија за паметни градови каде податоците во општината ќе се користат за да се подобрат услугите. Со анализа на податоците да се согледаат потребите на населението за да може градот да се прилагоди на потребите на своите граѓани, а не обратно. Едноставно кажано: планирај согласно потребите на граѓаните заедно со граѓаните, рече Милевски.

Ова, како што дополни тој, е почеток на реализација на еден нов предизвик кој очекува дека ќе ги мотивира младите и амбициозните претприемачи кои имаат знаење и конкурентски дух.Тој им посака на учесниците многу успех и нови партнерства за нови решенија.

Хакатонот им нуди на сите што ќе изнајдат иновативни и ефективни решенија можност да ги имплементираат и пилотираат. Вкупниот буџет изнесува 40,000 долари, а за решенијата што ќе се покажат како успешни во една општина, ќе се понуди и поддршка за репликација и во други општини.

Настанот е дел од поголема програма „Подобрување на општински услуги“ што ја спроведува УНДП во партнерство со Министерството за локална самоуправа, а е финансирана од Европската Унија.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново