Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

filipce1 fin

01.04.2020

Во врска со родилката која од ГАК денеска беше префрлена на Инфективната клиника, министерот за здравство Венко Филипче објасни дека таа била позитивна на вирусот.

-Родилката од Куманово која била донесена на ГАК веднаш и било констатирано дека плодовата вода и е намалена и била породена во патеката за изолација бидејќи била сомнителна на коронавирусот, брисот од тестот е пристигнат на 31 и е позитивен.Родено е машко бебе недоносено кое е на интезиван нега и на бебето ќе му се земе брис, но во мал случаи има пренос на вирусот од мајка кон дете, изјави Филипче.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново