Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sudenjeZaev Nikoloski fin

24.09.2020

Судењето по тужбата за клевета што ја поднесе премиерот Зоран Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски е одложено за 20 ноември.

На денешното рочиште не се појави премиерот Заев, а како застапник на тужбеното барање дојде негов адвокат.

Николовски, пак, оцени дека тужбата е апсурдна и кажа дека досега нема пример каде премиер и лидер на владејачка партија тужи потретседател
на опозициска партија.

Николоски бара Заев како тужител да биде повикан и да даде исказ во судот.

Заев го тужи Николовски за изјава дадена во август лани во контекст на случајот „Рекет“ во која го обвинува дека е на врвот на пирамидата што изрекетирала над 20 милиони евра.

Заев како отштета бара 60.000 денари.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново