Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

CUK

21.11.2020

Денес е прв ден од кризната состојба која Владата по предлог на Претседателот и Советот за безбедност ја прогласи на целата територија на државата.

Согласно одлуката за кризна состојба, доцна синоќа во Центарот за управување со кризи, се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК. Штабот е оперативно стручно тело коешто раководи со активностите за превенција и справување со кризни ситуации. Ова тело во наредните 30 дена ќе биде постојано заседание, а денес попладне ќе одржи и нова седница.

Со Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, ќе раководи в.д. директорот на Центарот Стојанче Ангелов.

Како што е најавено на денешната седница, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата, кој бил дискутиран синоќа, а кој инаку го изготвува Центарот за управување со кризи.

Мите Јаначков

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново