Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

filipce

08.04.2021

Вакцината на Астра Зенека во земјава нема да се препорачува на лица под 60 години., соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

-Денеска го разгледуваме ставот на ЕМА во однос на вакцината „АстраЗенека“ и нејзините ефекти во форма на тромботични состојби. Одборот излезе со две препораки прво деа теи несакани дејства треба да влезат во самото упатство на вакцината и второта препорака е дека секоја земја треба да заземе став во однос на давањето на вакцината.По утринските консултации со докторите донесовме одлука АстраЗенека да не се дава на лица помлади од 60 години, изјави Филипче.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново