spasovski fin

6.04. 2020
Одговорноста на граѓаните не беше на висина на задачата којашто ја имаше секој од нас и многу лесно се преминува преку препораките коишто ги даваат стручните лица и затоа ги донесовме и овие мерки за забрана на движењето, односно за зголемено времетраење на полицискиот час, вели премиерот Оливер Спасовски.

venko fin

6.04. 2020
Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференција.

tabela fin

6.04. 2020
Тројца починати и 15 нови случаи се регистирани во изминатите 24 часа. Двајца од починатите се од Тетово, од кои еден пацинет (69) со тумор на мозокот, додека вториот(65) немал хронични болести. Третиот починат е од Кочани, 40-годишник, исто така без претходни болести.

med fin

6.04.2020

Македонскиот Сојуз на пчеларски здруженија организира хуманитарна акција за донирање мед на здравствените работници во македонските медицински центри.

medicinskisestri fin

6.04.2020
Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравjeто на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 Април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските сестри и акушерки”.

gragjani fin

6.04. 2020
Бројот на заболени од коронавирус во државава изнесува 555, но, се очекува во следните недели да продолжи да се зголемува. Најмногу заболени има во Скопје – 235, Куманово – 114, Дебар – 49. Досега 18 лица починаа од компликации од коронавирусот, а 23 се излекувани.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново