Денеска ПИОМ треба да даде отчет за долговите кон приватните фондови. На барање на првиот човек на државниот пензискиот фонд Шаип Занели, рокот за достава на документи е продолжен до денеска - потврди за 24 Вести министерката за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски.

Добредојдовте во општина Пустец. Ваков срдечен поздрав има на влезот на селото за сите добронамерници кои решиле да ги посетат Македонците во Албанија. И екипата на Алсат Мвчера беше во селото кое навистина е запустено, но кое крие приказни кои ќе се раскажуваат со години и децении.

Поради интензивни врнежи од снег воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево - Гостивар.

Денеска  во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. Температурата до 10 степени.

На дадилката која го тепаше 9 месечното бебе денеска на затворена седница и беше одредена казна затвор во траење од 10 месеци.

Член на Хелсиншкиот комитет и уште еден независен експерт ќе го засилат тимот што одлучува кој ќе биде помилуван. Ваква одлука донел претседателот Иванов откакоТелма истражуваше кој се добил помилување. На овој начин се обидува да ги смири страстите после реакциите за последните помилувања кои се најбројни до сега а во нив има и помилувани за дела како што се убијци соучесници лихвари подмитени инспектрои и шумари. Од хелсиншкиот комитет ја прифаќаат понудата ама велат дека ќе предложат промена на законот за помилување.

Поврзани вести

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер
Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Возачка дозвола „В“ - категорија
  • Познавање на англиски јазик и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност
  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес с. Долно Оризари бб, Велес 1400 задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 15/11/2017 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/11/2017 година.

Најново