На дадилката која го тепаше 9 месечното бебе денеска на затворена седница и беше одредена казна затвор во траење од 10 месеци.

Член на Хелсиншкиот комитет и уште еден независен експерт ќе го засилат тимот што одлучува кој ќе биде помилуван. Ваква одлука донел претседателот Иванов откакоТелма истражуваше кој се добил помилување. На овој начин се обидува да ги смири страстите после реакциите за последните помилувања кои се најбројни до сега а во нив има и помилувани за дела како што се убијци соучесници лихвари подмитени инспектрои и шумари. Од хелсиншкиот комитет ја прифаќаат понудата ама велат дека ќе предложат промена на законот за помилување.

„Со американскиот потпретседател Џо Бајден разговаравме за политичкиот договор,  економијата и економската соработка, безбедносните предизвици, членството на македонија во НАТО и во Европската Унија“, изјави премиерот Никола Груевски по средбата со Бајден во Вашинготн.

Тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан по вчерашните средби со претставници на четирите партии потписнички на договорот од Пржино, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА најавија дека на денешната прес конференција ќе ги кажат нивните оценки за спроведувањето на овој договор.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и наместа по влажни коловози. Ветар со силен интензитет има на Попова Шапка, Стража и Маврово.

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд.

Поврзани вести

 

Најново