Бројот на заболени од варичела во народот познато и како со овчи сипаници е во пораст. Во Скопје само за една недела биле пријавени над 130 заразени, најмногу се од градинки. Зголемен број на варичела има и во Куманово, Прилеп и Струмица.

Најстариот карневал во Македонија и воопшто во Европа и годинава на уникатен и препознатлив начин, преку креативни маски ги отслика актуелните настани во земјава и светот.

Дел од затворениците во Идризово и денеска го продолжуваат штрајкот со глад. За нивното незадоволство од, како што велат, лошите услови во затворот и начинот на спроведување на амнестијата, Телевизија Телма и синоќа и утринава е информирана преку телефонски јавувања и СМС-пораки.

Осмиот ден после раѓањето, Христос бил однесен во храмот и обрезан. Во Стариот завет со тоа се запечатувала припадноста на народот наследник на Божјите ветувања.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно без забрани и застои, по претежно влажни коловози на повисоките места и наместа влажни коловози на пониските места.

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. По одделни котлини ќе има услови за магла.

Поврзани вести

 

Најново