Специјалното обвинителство продолжува да ги истражува изборните нерегуларности. Во својство на сведоци, денеска исказ дадоа новинарките Сашка Цветковска и Наташа Стојановска. Тие во телевизијата А1 ја објавија аферата „Списоци“ за време на изборите во 2011 година, пишува 24 Вести.

Нов земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија.

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ денеска министерот за одбрана Зоран Јолевски ќе присуствува на свеченоста по повод заклетвата на питомците од 20. генерација и промоцијата на потпоручници од 16. генерација на Воената академија.

По повод Светскиот ден на бездомништво денеска во пунктот за бездомници во Момин Поток 1 корисниците на услугите ќе добијат свечен ручек кој е донација од приватно лице.

Нова синдикална веб страница www.rabotnickiprava.mk е пуштена во употреба во рамки на одбележувањето на Светскиот ден за пристојна работа – 7 Октомври.

Според Груевски, контекстот на средните е обезбедување на подобри позиции за Македонија, но и за зајакнување на реалациите помеѓу Македонија и Соединетите Американски Држави.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.