goriva

25.01.2021

Дизелот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,10 отсто.

carovska fin

25.01.2021

Државната матура е изборна, а нашата обврска како Министерство е да го обезбедиме правото на полагање на матура, посебо на оние ученици кои сакаат да го продолжат своето образование во високо образовни установи во нашата држава и надвор од неа, истакна денеска министерката за образование Мила Царовска.

amsm fin

25.01.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на некои повисоки места има остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на Јавно Претпријатие Мекедонија пат.

Во текот на денешниот ден врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка, на планинските превои Стража и Буково, во Маврово и во Крушево. На планинскиот превој Пресека врнежите се од дожд и снег.

Авто Мото Сојуз на Македонија заедно до Јавно Претпријатие Македонија пат, препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Стефани Манева

#МакедонијаПат #ДржавниПатишта #АМСМ #ПрилагоденаБрзина #ВрнежиОдСнег

vreme fin

25.01.2021

Во текот на денот времето ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност и со умерен до засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, пообилно во западните делови.

Утре ќе биде претежно облачно и студено време, со локални врнежи од дожд кои во текот денот ќе преминат во снег и на некои пониски места.

Во следните денови поради продор на студена воздушна маса, ќе дува засилен северен ветер што ќе предизвика опаѓање на температурите.

Стефани Манева

#ВременскаПрогноза #Сончево #ВрнежиОдДожд #ЈугозападенВетер #Снег

marihuana fin

22.01.2021

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во содејство со Одделот за специјални полициски операции, на 21 јануари пресекоа меѓународен канал за транспорт на наркотична дрога марихуана, која од Косово била транспортирана на територијата на Република Северна Македонија.

maska finn

22.01.2021

На територијата на Република Северна Македонија, во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење лична заштита на лице се регистрирани 409 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

KOZUVCANKA 2021 01

 
   
   
   
   

Најново