Кривичниот суд на денешното рочиште им одреди условни казни на Никола Аризанов и Филип Наковски, кои беа обвинети дека учествувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, за време на протестите против аболицијата на 13 април, оваа година.

Државните интереси да се стават над партиските. Ова го изјави специјалниот преставник од Гемранија Јоханес Најндл кој денеска оствари средба со претседателите на ДУИ и ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи, јави Телма.

Македонија, поточно македонски владини претставници ќе се најдат пред меѓународна изолација доколку власта не ги прифати препораките на ЕУ и САД за целосно укинување на аболицијата.

Под влијание на влажен бран денеска  и во сабота времето ќе биде облачно со врнежи од дожд и појава на грмежи. На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни, во петок во западните и северните делови, а во сабота во јужните делови.

Избори нема да има,како што рековме и дефинитивно Собранието на РМ се сообра, и веќе не е Самораспуштено туку Самособрано- нешто во стилот како спонтаноста во митингувањето . Се вратија парламентарците и Трајко по само првото разгледување на Уставниот суд на иницијативноста за спорност. Вчера пратениците не чекаа да дојде ниту конечната одлука од Уставниот , прво што го направија со селска итрина и светлосна брзина, онака спонтано , поитаа да ги усвојат оставките на министрите на СДСМ, оние од лани, и ги сменија , и ДУИ и ВМРО ДПМНЕ си поставија вмровци .Работата не смее да стои, а со иста светлосна бризина на сајтовите на МВР и другите е ставено дека министер за полиција е Чавков- да се знае, пишува Локално.

Специјалниот пратеник за Македонија на германското Министерство за надворешни работи, Јоханес Хајндл денеска доаѓа во Скопје на средба со претседателот Ѓорге Иванов, откако вчера и САД и ЕУ побараа итно повлекување на одлуката за аболиција од 12 мај.

Германската амбасада во Скопје вчера соопшти дека ова е „надоврзување на неговата посета од минатата недела“, но и дека покрај разговори со партиите-потписнички на Договорот од Пржино како и со претставници на меѓународната заедница овој пат се предвидени и разговори со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, пишува Сакам да кажам.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново