На полноќ стапува на сила одлуката за распуштање на парламентот што беше донесена на 23 февруари. Ако до тогаш оваа одлука не се промени тогаш утре или во некои од наредните денови претседателот на собранието Трајко Вељаноски ќе распише избори што според најавите треба да се одржат на 5 јуни, пишува Плусинфо.

До четврток ќе се задржи многу топло време за овој период од годината. Утре попладне во северозападните делови ќе има услови за слаб локален дожд.

МВР треба рачно да провери уште околу 115.000 досиеја (лични карти, пасоши, возачки дозволи и други лични документи) за 71.793 лица за кои се откриени спорни записи во избирачкиот список, дознава неофицијално Сакамдакажам.мк. Овој податок произлегол од теренската проверка на избирачкиот список. Според извори од Државната изборна комисија(ДИК), до вечерва се проверени само околу 20.000 досиеја што Комисијата ги вратила во МВР на административна проверка, пишува Локално.

Информации што досега ги имаме се уште се на ниво на шпекулации, вели Александар Тргачевски од Финансовата полиција за Фактор, по објавувањата на имињата на светски лидери за кои се тврди дека преку оф шор компании во Панама переле пари. Тргачевски посочува дека тие како институција засега немаат официјални информации дека дека некои граѓани од земјава поседуваат сметки во Панама, но доколку такви информации стигнат тие ќе бидат соосдветно истражени,пишува Фактор.

Во следниот период и понатаму ќе се задржи релативно топло време за овој период од годината. Ќе продолжи да дува јужен ветер, кој во четврток и петок повремено ќе биде и засилен.

Светската афера со офшор компании од Панама откри многу светски имиња на политичари, спортисти, актери кои наводно переле пари. Се претпоставува дека на тие листи можно е да се најдат и имиња од македонската бизнис и политичка елита.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.