И денеска се одложи судењето за Никола Аризанов и Филип Наковски, кои се под обвинение дека учестувале во толпа која ќе стори кривично дело, јави Телма.

Доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, Јосип Броз Тито, почина на денешен ден во 1980 година во болница во Љубљана.

Протестите влегоа во четвртата недела и денеска беа фокусирани на како што беше најавено, корумпираното и партизирано судство, откако беше продолжен куќниот притвор на тројца демонстранти. Демонстрантите ја офарбаа со боја и зградата на Основниот суд Скопје 1.

На денешен ден, 4 мај, навршуваат 113 години од убиството на Гоце Делчев во село Баница, Егејска Македонија…

На регионалниот пат Р-2137 пред населено место Војшанци поради деформации на мостот сообраќајот ќе се пренасочува (за возила со вкупна маса над 5тона) преку мост на река Вардар, врска А1 со Р-2137 (Д.Капија – Корешница – Војшанци).

Времето денеска променливо облачно со повремен локален дожд, почест во западните и во северните делови.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново