Последниот годишен извештај на Државниот завод за статистика покажува дека во земјава преклани се родиле 27 деца од мајки кои не навршиле 15 години.

Поголеми права за жените, бенефиции и двосменско работење на градинките и институциите се само дел од мерките кои вчера од Охрид ги најви лидерот на Сдсм, Зоран Заев на осмомартовскиот марш на жените на СДСМ, а на кој дојдоа околу 10000 жени од цела Македонија.

Машко  лице чиј идентитет се утврдува, утринава е пронајдено починато на тротоар во Карпош.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни кон крајот на денот и во вечерните часови, особено во западните и северните делови.

Посредникот во преговорите, Питер Ванхауте на Твитер профилот продолжува со објавување фотографии од мачки кои ја коментираат актуелната ситуација во Македонија и ги пренесуваат неговите пораки. Тој по посетата на Брисел во средата е повторно во земјава, но засега нема информации дали ќе продолжи да ја води работната група за имплементација на Договорот од Пржино. Преговорите се заглавени околу Законот за медиуми, кој е еден од условите за одржување избори. Со пролонгирањето на реформите во медиумите практично се загрозува и датумот за избори на 5 јуни.

Секој граѓанин има право да поднесе барање до ДИК да не биде објавена неговата адреса во Избирачкиот список од безбедносни причини. Барањето граѓанинот може да го поднесе до подрачното одделение/канцеларија на Државната изборна комисија според местото на живеење. Државната изборна комисија го промовираше новиот веб-портал преку кој граѓаните ќе можат да проверат дали се наоѓаат во Избирачкиот список и дали се точни нивните податоци со кои се запишани таму.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново