Адвокатката Даница Чадиева, по нејзиното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма е мета на закани. Таа во емисијата кажа дека сосема случајно сретнала судијка, ианаку еден од кандидатите за судија во Судот за човекови права во Стразбур, како излегува од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, пишува А1.он.

Опозицискиот совет на албанците преку протестен марш денеска ќе го изразат своето незадоволство од нивниот третман во државата.

Една година од погибијата на осумината полицијаци во Диво Насеље. Судскиот процес се уште трае. Најблиските на загинатите не веруваат во судството но се сомневаат и во тоа дека настаните во кумановскат населба се терористички акт.

Код прави реконструкција за да одговори на прашањето, како почина Коста Крпач? Кои се деталите од истрагата на човекот, чие име го обелодени претседателот Иванов на листата помилувани, иако не е осомничен нити обвинет. Како ликовен уметник станал директор на фирма, каде што се префрлаа пари за набавка на опрема за прислушување од Израел вредна околу 14 милиони евра. Убиство или самоубиство? Кој му се заканувал на Коста Крпач и чија рака пукала во неговите гради?

Со повеќе активности во Македонија денеска ќе биде одбележан 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа.

До среда времето ќе биде претежно стабилно со благ пораст на дневната температура. Во четврток, под влијание на влажен бран од Медитеранот, повторно ќе биде нестабилно со локален дожд, грмежии и засилен јужен ветер, особено во западните и северните делови.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.