Во текот на денешниот  ден ќе се задржи променливо облачно, посвежо и нестабилно со врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во првата половина од денот и во западните делови, каде се очекува да наврнат над 25л/м2. Температура до 28 степени.

Денес времето во Македонија во претпладневните часови ќе биде умерено облачно и многу топло со сончеви периоди.

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) во саботата ги утврдиле упатството и образецот за пријавување на 39.502-та спорни запишани гласачи во Избирачкиот список, за кои треба да се објави повик овде во Македонија и во дипломатско конзуларните претставништва во странство. Овие луѓе при теренските проверки не беа најдени дома, а за нив немаше ни повеќе записи во институциите. Готова е и апликацијата за електронско пријавување на овие спорни гласачи, зашто пријавувањето освен со писмен поднесок, ќе биде и електронски.

Потписниците на пржинскиот договор од денеска почнуваат да ги усогласуваат Законите кои во наредниот период треба да ја поминат и собраниската процедура информираат партиски извори.

Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива без забрани, по суви коловози. На патниот правец А-2 Кичево – Охрид (помеѓу планински превој Пресека и с.Врбјани) поради изведување работи на пат (минирање) сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути помеѓу 13:00 ч – 15:00ч.

Времето денеска претпладне сончево со умерена облачност. Oд пладневните часови ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново