Овој случај го отвори СЈО за рушењето на станбено - деловниот објект „Космос“ на Фијат Цаноски.

Утврдено е дека се одземени хард дисковите од комјутерите, како и сите партиски материјали.

Денеска ќе се задржи сончево и релативно топло време со мала до умерена облачност. Максимална температура до 26 степени.

И денеска  времето ќе биде облачно и релативно студено за овој период од годината, со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат обилни, а во југоисточните делови се очекува да наврнат и над 50 л/м2.

22.053 денари или 358 евра изнесувала просечната нето плата во март годинава, покажаа последните показатели за март на Статистика. Тоа значи дека споредбено со февруари, просечната нето плата по вработен во март пораснала за 240 денари од 21 813 на 22.053 денари. Најголем раст според податоците на Државниот завод за статистика е забележан во секторите Информации и комуникации (10.7%), Административни и помошни услужни дејности (9.3%) и Рударство и вадење на камен (6.0%). Во март 2016 година, 1.3% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за Захир Бекири – Чауш, кој е обвинет за фалсификување на лични документи во аферата „Фабрика за лични карти“.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.