Двојно убиство и самоубиство вчеравечер во скопското село Волково.

Поетски караван на Друштвото на писателите на Македонија со 25 истакнати поети од сите генерации денеска ќе го чествува делото на големиот македонски поет и револуционер Ацо Шопов.

Битолчанката Ј.Ј., сопственичка на транспортна фирма, осомничена во аферата „Транспортер“ од вчера е во куќен притвор. Судијата во претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 сметал дека таа ќе може да избега, да влијае на сведоци или пак да ја попречи истрагата.

Пред најавените вечерашни протести се обезбедуваат институциите со полициски сили и оружје. Пред малку до локално.мк стигна дојава дека се внесува големо количество на оружје во зградата на МРТВ, каде се сместени и делови на министерства на Владата на РМ

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев соопшти дека нема да учествува на средбата во Виена што ја закажаа европските посредници, еврокомесарот Хан и тројцата европратеници, доколку не бидат исполнети два услова: претседателот Иванов да ги повлече сите одлуки за аболиција. и да се свика Собранието за да ја повлече одлуката за одржување избори на 5 јуни, јави Телма.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.