На рекордерот по напишани преставки до уставниот суд Стамен Филипов никогаш не би му паднало на памет да го оспори законот за помилување, јави Телма.

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја поздравува заложбата на Европската Унија и на Соединетите американски држави, како олеснувачи во постигнувањето на договорот од Пржино и како гарантори на неговото спроведување, да продолжат да разговараат со политичките партии за реформи во медиумите, како еден од важните предуслови за одржување на фер и кредибилни избори.

Уставниот суд во иднина не смее да дозволи да се помилуваат и педофилите, кои во најголем број случаи го повторуваат делото, реагираат од првата Детска амбасада Меѓаши, откако од таму донеле одлука да се расправа за укинување на Закон што би овозможило помилување на лица осудени за кривични дела против половата слобода и половиот морал сторени спрема деца и малолетни лица.

Денеска навршуваат 12 години од трагичната смрт на Претседателот на Република Македонија Борис, Трајковски кој важеше за народен човек кој го живее својот живот посветен на својата земја, а загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Информатичката експертска група ангажирана од Државната изборна комисија ДИК во изминатите десет дена работела на прием на податоци од вкупно 11 институции заради нивна подготовка за проверка. Верификацијата на податоците е речиси завршена, рече раководителот на Групата Мајкл Бурнс кој очекува многу брзо да почне првата фаза од вкстувањето на податоците, што е важно за конечното ажурирање на Избирачкиот список, јави Телма.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни кoловози.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.