Методологијата за прочистување на Избирачкиот список ќе се разгледува на денешниот состанок на работната група што ја води белгискиот посредник Питер Ван Хауте, а на која ќе учествуваат претставници на четирите политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА. Од друга страна веќе се поизвесно е дека партиите бараат нов датум за избори, бидејќи како што коментираат партиски претставници, одложувањето на изборите веќе се случило со тоа што оставката на Никола Груевски од премиерската функција не беше констатирана во рокот од 100 дена пред денот на изборите 24 април, како што предвидуваше Договорот од Пржино.

Сообраќајот на граничниот премин Блаце е нормализиран од 7:30 часот, по прекин од повеќе од два часа поради излизгување на автомобил.

Од денеска  ќе преовладува стабилно и студено време, особено во вторник и среда кога утринските температури на повеќе места ќе се спуштат под -12 степени.

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Магла со видливост од 50-100 метри има кај Страцин,Тетово и на планинскиот премин Стража.

Денеска  ќе има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, освен во крајниот југоисточен дел.

Владата на Република Македонија во Собранието на Република Македонија предложи Закон за основање на Универзитет за национална одбрана, безбедност и мир „Дамјан Груев” во Скопје, пишува „Академик“.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.