Државната изборна комисија на вчерашната седница не го изгласа извештајот со резултатите од вкрстената проверка.

На патниот правец А3 обиколница Битола-Ресен на 70+300 км, поради свлечиште патот е во прекин во двата правци. Како алтернатива, сообраќајот е пренасочен преку градот Битола.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од југоисточен правец. Кон крајот на денот и во ноќните часови облачноста ќе се намали.

Академик д-р Љупчо Коцарев, кој го предводи Истражувачкиот центар за компјутерски науки и информатички технологии, кој е еден од осумте институти во МАНУ, од чија страна беше објавен бројчаникот што го мереше нивото на јавниот долг од секунда во секунда вели дека не бил информиран за постаувањето на платформата. Дел од академиците пак сметат дека МАНУ несмее да биде на удар од политички влијанија. Ова се реакциите откако бројчаникот беше објавен и по неполни 24 часа повлечен, а интерент страницата блокирана.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во јануари и февруари потрошиле по 50.000 евра за предизобрни активности иако кампањата се` уште не е започната. Од „Транспаренси Интернешнл“, која ги набљудува трошењата на политичките партии, пресметале дека власта најмногу пари потрошила за отворање нови партиски канцеларии, а опозицијата за митинзи и средби со граѓани. Во исто време, двете партии го злоупотребуваат тоа што Агенцијата за медиуми не ги следи социјалните мрежи и активно се рекламираат на Фејсбук, вели Слаѓана Тасева, јави Телма.

Австрија сака да и помогне на Македонија да ја држи затворена нејзината граница со цел балканската мигрантска рута да остане блокирана, пишува Радио Слободна Европа.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново