Времето денеска ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд, особено претпладне. Повеќе врнежи се очекуваат во северните и источните делови.

Специјалното јавно обвинителство е институција основана со закон и треба да може да работи ослободена од притисоци во рамките на судскиот систем, вели амбасадорката на ФранцијаЛоренс Оер во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик.

Попладнево во центарот на Скопје никна „Споменик на Дијазeпамот“. Граѓански активисти во акција поставија споменик на апчето дијазапам со димении 1.4м х 1.2м на јавен простор, јави ТВ 21.

“Не го познавам Мунир Пепиќ. Никогаш не сум се сретнал со него. Можеби тој доаѓал во Пустец, но со мене немал контакт. За него дознав од пишувањето на некои медиуми”-изјави градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, на прашањето дали се познава со Пепиќ и каква била неговата евентуална улога во обезбедувањето лични карти за жителите на албанската општина со мнозинско македонско население непосредно пред последните локални избори-информира Телма.

Фирмата Корал сопственост на сопругата на градоначалникот на Демир Капија Виолета Димитриева уште во 1998 година склучила договор со министерството за земјоделие за закуп на 848 хектари државно земјоделско земјиште. Во 2012 година истата фирма го отстапува својот удел на странска компанија под услов сите долгови претходниот корисник да ги исчисти.

Нема крај на хаосот, кражбите и човечките негрижа и невнимание кои владеат во прифатниот камп за бегалци во кумановското село Табановце, на македонско-српската граница. Вчера, засега непознат крадец, среде бел ден успеал да украде 34 ќебиња од возило кое носело хуманитарната помош, а било паркирано во кампот.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.