SSM fin

Сојузот на синдикатите на Македонија преку соопштение ги повика работодавачите, во услови кога се најавени температури од жолта (алертна) фаза на целата територија на државата, да ги почитуваат мерките предвидени со Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението.

vozilopolic fin

Полицијата привела неколку лица за случајот со пронајдениот женски труп спакуван во црна вреќа покрај патот кон скопското село Горно Оризари, посочуваат извори од истрагата.

pozarshuma fin

Со порастот на температурите, се зголемува и опасноста од избувнување пожари, па поради тоа апелираме до граѓаните да не ги палат отпадоците, меѓите и стрништата на нивите и да не фрлаат неизгаснати цигари на отворен простор, апелираа денеска од МВР.

MTPS1 fin

Министерството за труд и социјална политика денеска врши исплата, за месец јули 2019 година, на корисниците на Гарантиран детски додаток, Детски додаток, Посебен додаток за месец 08/2019,ЕПП за новороденче, Родителски додаток за трето дете,Родителски додаток за четврто дете, Единствен родителски додаток, Студирање, Гарантирана минимална помош ГМП, Социјална парична помош, Туѓа нега, Постојана парична помош, Еднократна парична помош, Мобилност и слепило, Сместување во згрижувачко семејство, Цивилна инвалиднина, Социјано домување, СПП Азиланти, Азиланти домување, Парична помош за згрижувач, Парична помош 18-26, Социјална сигурност на стари лица - социјална пензија и Субвенции за електрична енергија.

EBOR fin

Нови четири милиони евра се достапни од ЕБОР наменети за инвестиции во зелена енергија. Средствата ќе се пласираат преку Охридска банка АД Скопје, а ќе поддржуваат подобрување на енергетската ефикасност на резиденцијалните згради, ќе помогнат во намалување на гасовите кои создаваат ефект на стаклена градина и ќе го подобрат квалитетот на живеење на сопствениците на домаќинствата.

nesreki fin

Најголем број сообраќајни незгоди предизвикани од заморот се случуваат токму во летниот период во часовите предвидени за спиење. Заморот во летниот период е примарна причина за околу 20 отсто од смртните случаи на патиштата во светот. Слична е состојбата и на патиштата кај нас, информираат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП).

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.