Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот тим обвинители побарале зголемено обезбедување по вчерашното обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое, меѓу другото, остро ја нападна Јанева, информираат за „Мета“ од кабинетот на специјалната обвинителка.

Денеска во средните училишта започнува екстерно тестирање на учениците во завршните години во средно образование, што ќе трае до 29 јануари.

Од утрово системот за екстерно тестирање падна, па повеќе од два часа матурантите чекаат во училиштата за да го полагаат тестот. Оваа информација за Телма ја потврдуваат дел од директорите во скопските училишта од каде велат дека се очекува електронскиот систем да се покрене за да може да се спроведе тестот, јави Телма.

Судот го одложи рочиштето за случајот „Поткуп“ против лидерот на опозицијата Зоран Заев. Одбраната соопшти дека причината за одложување е службен состанок на Заев со амбасадорот на Кина. Неговиот адвокат Ване Андреев изјави дека на следното рочиште кое е закажано за трети март Заев ќе присуствува, јави Радио Слободна Европа.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по наместа влажни коловози. Поради ниски температури, на повисоките планински и осојничави места можна е појава на голомразица.

Во Маврово, Берово и Лазарополе утрово се измерени најниски температури од минус 11 и минус 10, над нулата е измерена температура само во Гевгелија – еден степен.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.