Надзорната расправа во Собранието за последните поплави во Скопско почнува денеска, а ќе бидат сослушани 30 сегашни и поранешни функционери, меѓу кои и четворица поранешни премиери во чии мандати беше градена обиколницата.

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда од 1.6, а со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 04.55 часот беше почувствуван во Скопје и околината.

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб југозападен ветер УВ=6.Температурата ќе достигне до 31 степен.

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи денеска на прес-конференција ги презентираше првите две обвиненија на СЈО, едното за уништување документација поврзана со опремата од нелегалното прислушување, а второто за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе одржи прес-конференција на која ќе биде презентиран шестмесечниот извештај на ова обвинителство, соопштија од СЈО.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново