До среда ќе се задржи стабилно и топло за овој период од годината со умерен, повремено засилен јужен ветер.

Во рок од три дена, општина Чаир треба да достави документи до Државниот градежен инспекторат дека поставувањето на споменикот во Топанско поле е направено законско и дали градоначалникот Иџет Мемети издал решение за тоа, јави Телма.

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, кој ја отслужува казната затвор за случајот Кампања, напладне беше донесен на распит во Специјалното јавно обвинителство, јави Нова.

Педесет активисти од различни организации, во импровизиран стан од картон поставен во непосредна близина на улицата „Максим Ѓорѓија“ (Максим Горки) демонстрираа како изгледа кога 50 луѓе се сместени во стан од 40 квадрати, алудирајќи на гласачите од Пустец од последните избори, јави Нова.

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски во 13 часот треба да се појави на распит кај Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, објавија некои медиуми.

Непознати лица ѝ направиле лажен профил на Фејсбук на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи преку кој таа наводно испраќа заканувачки пораки за осомничените во „Титаник“.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.