Веднаш по интервјуто на првиот опозиционер Зоран Заев во дневникот на Сител и бурните реакции во јавноста за однесувањето на водителот Драган Павловиќ- Латас се огласи и амбасадорот на САД Џес Бејли  преку официјалниот профил на Твитер.

Дуелот Латас-Заев предизвика жестоки реакции и отвори многу прашања: за новинарската етика, непостоењето граница меѓу медиуми и партијата на власт, третманот на некои етнички заедници и можното протекување докази, анализира Дојче веле.

Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Која ја прелеала чашата.

На 11.02.2016 година во 08:30 часот, на регионалниот пат Виница-Берово, во близина на с.Лаки, сообраќајот е нормализиран.

Променливо облачно со повремени локалени врнежи од дожд, особено во западните и северните делови. Ќе дува слаб, а на повисоките места умерен ветер, претежно од западен правец.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска попладнево се сретна со висока делегација од Чешката Република, предводена од министерот за надворешни работи на Чешката Република, Лубомир Заоралек во којашто беа и Штефан Филе, специјален пратеник на министерот за ОБСЕ и Југоисточна Европа, поранешен еврокомесар за проширување, заменик министерот за внатрешни работи на Чешка, Јири Новачек, амбасадорот на Чешката Република во Република Македонија, Мирослав Рамеш.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.