Времето денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, особено попладне. Врнежите ќе бидат позастапени  во западните делови, каде на планините кон крајот на денот ќе преминат во снег.

Точно на пладне беше одржан протест пред Основното јавно обвинителство, една година по смртта на малата Тамара, на кој беше присутна и нејзината мајка. Граѓанските активисти, извикувајќи „убијци, убијци“, протестираа поради едногодишниот молк на оваа институција за кривичните пријави со кои се бара одговорност од надлежните за смртта на деветгодишното девојче.

Сите амбасадори од ЕУ во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа, напиша денеска евромбасадорот Аиво Орав на Твитер, споделувајќи фотографија од средбата, која не беше јавно најавена, на амбасадорите со обвинителката Катица Јанева. На фотографијата се гледаат амбасадорите на Германија, Франција, Холандија и на други земји од ЕУ.

„Група граѓански активисти и активистки, денеска (вторник, 9 февруари 2016 година), во 12 часот пред зградата на Јавното обвинителство во Скопје, ќе организираат протест заради молкот на оваа институција за одговорните за смртта на малата Тамара.

Денеска ќе се задржи сончево со умерена облачност и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Температурата до 14 степени.

Европскиот посредник во работните групи за остварување на пржинскиот договор Питер Ван Хауте денеска се очекува да оствари поединечни средби со претставниците на политичките партии, потписнички на договорот.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.