Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по претежно суви коловози освен на осојничавите места.

Во наредните денови ќе преовладува стабилно време со негативни утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст.

Повелба за етичко известување за време на избори изготви Советот за етика во медиумите со цел, како што посочуваат оттаму, да се постигне навремено, вистинито и објективно информирање на јавноста за претстојните парламентарни избори.

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против службеното лице од МВР, јави Телма.

„ Силно ја осудуваме хајката и црната кампања во медиумите против европскиот посредник Питер Ван Хауте во врска со последните предлози на СДСМ за медиумски реформи.

СДСМ денеска јавно го објавија нивниот предлог закон за регулирање на медиумите. Меѓу другото тие предлагаат радиодифузерите кои емитуваат вести и дневно-информативни програми да бидат должни во нив да обезбедат непристрасно, правично и избалансирано претставување на различните политички и идеолошки гледишта.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново