Средувањето на медиумите никогаш не биле приоритет на политичарите. Нејасно е зошто толку дилеми и јад од новинарскиот еснаф, па толкувања кој што рекол и што била пораката. Средени медиуми платени новинари никогаш не била ниту цел ниту обврска на газдите и сопствениците, тоа било само алатка за правење пари и стап за тепање на масата а за возврат тендери и бизниси, и пак пари. Медиумите стандардите, професионалноста се обврска , приоритет пред се на тие кои ја работат професијата. Одбрана од злоупотребите кршењето на професионалните и работничи права обврска на нивните вистински избрани професионални организации и синдикат, Успехот е во тоа колку ќе се изборат-обединат за да добијат и услови, достоинство и сигурност, плата ,стандарди и респект, анализира Локално.

Специјалниот обвинител мора да биде слободен да ја извршува својата работа, растоварен од притисок од каков било вид, да истражува и да процесира секаков криминал, без оглед на тоа која политичка партија би можело да биде одговорна, или на која партија сторителите се приврзаници, вели европратеникот Ричард Ховит во интервју за „Слободен печат“.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по претежно влажни кoловози. Магла со видливост од 30-50м има на Плетвар и Маврово, и на Стража од 70-100м.

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до 15 степени.

Владата да воведе Ваучер политика на дознаките и на тој начин невработените здравствено да се згрижат - препорачуваат економистите. Истражувањето што го спроведе Фајненс тинк покажува дека доколку 6% од сумата што ја добиваат невработените граѓаните од печалбарите ја стават на приватна пензиска сметка, за возврат ќе добивјат ваучер со кој ќе им се подобри здравствениот статус.

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново