Условите за кредибилни избори за 24 април не се исполнети, изјави вчера вечер американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, истакнувајќи дека освен тоа, има имал напредок во Државната изборна комисија, а не е постигнат договор за реформи во медиумите.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

Времето денеска ќе биде сончево и тивко. Попладне во крајниот западен регион се очекува мала облачност.

Денеска  ќе преовладува облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег.

Опозицијата се врати во парламентот, СДСМ доби министри и заменици, премиерот си даде оставка, како дел од договорот од „Пржино. Се формираа и СЈО и ДИК, но првата институција постојано е опструирана, а втората се формираше после рокот. Избирачкиот список се уште се чешла, а за медиумите нема договор.

Директорот на болницата во Прилеп, Петар Ристевски, вели дека навреме биле преземени сите потребни мерки за да се спаси животот на 21-годишната родилка која почина во оваа болница ноќеска. Во третманот биле ангажирани четворица гинеколози, двајца анестезилози, а подоцна се вклучил и уролог.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново