Три од четири пакети во преговорите за медиумите се решени тврдат извори од ВМРО-ДПМНЕ. Аналитичарите пак велат дека и да падне договор, тоа не значи дека сè ќе се смени утре

Поради штрајк на грчките фармери денеска повторно нема да бидат во целосна фунција гранините премини кон соседна Грција.

Со мал напредок, но безуспешно. Така заврши синоќешната рунда преговори на работните групи за реформи во медиумите.

Денеска околу 13 часот како што информират од Основниот суд Скопје 1 се очекува да има информација околу тоа дали се прифатени или одбиени жалбите на Специјалното јавно обвинителство во врска со мерката притвор што го бара за осомничените во случајот Титаник.

Пред полноќ заврши состанокот на работната група за медиумите. Договор нема, но има напредок во разговорите за медиумите, кои се услов во Пржинскиот договор.

Освен случаите: “Титаник“, “Пуч“, “Нешковски“, “Монструм“ и “Космос“, како имиња на досиеа кои можат да влезат во истражна постапка од страна на јавното обвинителство се и слуачите: “Прислушувани новинари“, “Надеж“, “Маѓар Телеком“, “Ровер“ и “А1“. За дел од нив, односно за “Маѓар Телеком“ и за “Надеж“, специјалното јавно обвинителство веќе најави отворена предистражна постапка. Неодамна обвинителката Јанева изјави, односно потврди дека до неа се пристигнати барања и за преземање на предметите за случајот Диво Насеље, Монструм, Сопот и Ровер, но тие, како што рече се во фаза на разгледување, пишува Фактор.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново