Сообраќајот на сите останати државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози и наместа влажни коловози на повисоките, осојничави места.

Времето денеска  ќе биде претежно облачно со локален дожд, особено во западните делови, а дневната температура на воздухот ќе опадне за околу 6 степени и ќе достигне до 17 степени.

Се подготвува нов синдикат за новинари. Во редакциите чија уредувачка политика го поддржува работењето на власта веќе се делат пристапници.

Граѓаните мора да се охрабрат активно да дејствуваат за остварување на нивните права и потреби, образованието е главен фактор во градењето граѓанска свест, без владеењето на правото, не може да има нормално општество, ова се се некои од пораките што беа кажани на денешната дебата „За слободно општество и социјална правда“, во организација на Коалицијата „Граѓаните за Македонија“ и „Заслужуваме подобро“.

Од денеска државната изборна комисија ќе ја започне постапката за прочистување на избирачкиот список. Истата се очекува да трае три дена, но потоа, како што сооштуваат од Државната изборна комисија, ќе започне проверката на терен.

Разговорите за реформирање на медиумската сфера помеѓу претставниците на четирите политички партии со белгискиот посредник Питер Ванхауте продолжија попладнево во Клубот на пратеници.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново