Денеска  под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено на запад, каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер (и над 70 км/час). Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег.

Седумдесет илјади формулари за дуликат возачки дозволи се пронајдени во магацинот на МВР, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Според него, овој скандал се случува во времето кога МВР било предводено од страна на Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и нивните соработници.

Еврокомесарот Хан заедно со политичките лидери треба да даде одговор на тоа кога ќе има избори, дали Груевски ќе си даде оставка, како и да се договорат за медиумите и избирачкиот список.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска се појави на судењето на Зоран Заев за случајот „Пуч“, јави Телма.

Загинатите се најмалку тројца, потрагата по исчезнатите продолжува и натаму.Очевидци објавија видео од местото на трагедијата во француските Алпи, каде во Белкомб, департмани, Изер, лавина затрпа живи луѓе.

Бројот на заболени од варичела во народот познато и како со овчи сипаници е во пораст. Во Скопје само за една недела биле пријавени над 130 заразени, најмногу се од градинки. Зголемен број на варичела има и во Куманово, Прилеп и Струмица.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново