Следува период на стабилно и потопло време. До петок ќе има услови за утринска магла по одделни котлини.

Да се донесе Закон за владино рекламирање, од државниот буџет наместо 0,14 отсто за Македонската радиотелевизија да се одвојуваат 0,17 отсто, а организацијата да биде според комбиниран словенечко-белгиско-германски модел, порталите да се регистрираат како трговски друштва или да немаат третман на медиуми, ова се дел од предлозите за реформи во медиумската сфера што вчера на работната група ги доставила ВМРО-ДПМНЕ. Според извори од преговорите, пред претставниците на другите партии и меѓународната заедница од ливче ги прочитал министерот за здравство Никола Тодоров.

Специјалната обвинителка Катица Јанева, со образложение дека е намален обемот на работата на Обвинителството, им се заблагодарила на досегашната работа на обвинителките Лејла Кадриу и Марија Ѓорѓева. Му предложила на Советот на јавни обвинители да ги врати на местата од каде што беа избрани, односно во Тетовското и во Скопското обвинителство.

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска би требало да се појави на седницата на Советот на јавни обвинители и да даде отчет за сработеното.

Eкстерното тестирање во  некои училишта  во државата почна со проблеми. Во неколку училишта почна подоцна, поради технички проблеми. Но во повеќето училишта процесот на тестирањето почна без проблеми. Над 19 илјади матуранти вчера полагаа за екстерното тестирање каде одговорија на 30-те подготвени прашања.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои по наместа влажни коловози, на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново