Venko fin

22.09.2020

Да ги почитуваме мерките и да не дозволиме да се преполнат болниците. Непочитувањето на мерките ќе значи оптоварени и изморени здравствени работници кои заради зголемениот број пациенти нема да можат да пружат соодветна нега и грижа. Да ги почитуваме мерките, бидејќи тоа значи истовремено и почит кон здравствените работници, рече денеска на прес-конференција министерот за здравство Веко Филипче.

Target Tvrdina fin

22.09.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје на 30 септември продолжува судењето за аферата за прислушувањето, познат во јавноста како „Тврдина-Таргет”, со сослушување на оштетени сведоци.

Kovid19 vtornik

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:

Dimitrov fin

22.09.2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е и прва посета во седиштето на ЕУ на претставник на Владата на Северна Македонија по нејзиното формирање.

pendarovski fin

22.09.2020

Претседателот Стево Пендаровски преку видео-порака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата на Обединетите Нации, се одржа вчеравечер во Њујорк на тема „Иднината што ја сакаме, Обединетите Нации што ни требаат: Потврдување на нашата колективна посветеност на мултилатерализмот“.

osnovengragjanskisud fin

22.09.2020

Пред Основниот граѓански суд Скопје денеска треба да се одржи прво рочиште по тужбата против Боречката федерација по основ на „забрана на дискриминација врз основа на род и пол“.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново