Следува период на стабилно и студено време.

Ги повикувам политичките партии во Македонија да се држат до договорот од Пржино и да се договорат за датумот за избори, порача денеска еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, пред почетокот на Советот за надворешни работи на Европската унија. Тој потврди дека петти јуни во петокот во Пржино се разгледувал како нов термин за избори.

Поранешниот амбасадор на Европската унија (ЕУ) во Македонија, Ерван Фуере, не ја напушта својата практика и своевидна лична традиција, за празникот Богојавление – Водици да биде гостин во Охрид.

Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска соопштија дека ја прифаќаат предложената и подготвената Методологија од страна на Државната изборна комисија за прочистување на Избирачкиот список, пишува Радио Слободна Европа.

Полицијата извести дека вчера во земјава влегле 729 бегалци, од кои 327 се од машки пол, 138 се од женски, 263 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата и едно дете кое патувало без родител. По нивно барање, граничните власти им издале потврда за побаран азил.

Методологијата за прочистување на Избирачкиот список ќе се разгледува на денешниот состанок на работната група што ја води белгискиот посредник Питер Ван Хауте, а на која ќе учествуваат претставници на четирите политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА. Од друга страна веќе се поизвесно е дека партиите бараат нов датум за избори, бидејќи како што коментираат партиски претставници, одложувањето на изборите веќе се случило со тоа што оставката на Никола Груевски од премиерската функција не беше констатирана во рокот од 100 дена пред денот на изборите 24 април, како што предвидуваше Договорот од Пржино.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново