ucenicivoklupi fin

Во основните и во средните училишта денеска на настава се сите вработени откако вчера заврши предупредувачкиот штрајк на наставници членови на СОНК и тие што се солидаризираа со нив.

temperaturado36stepeni fin

Претпладне на истокот сончево, а кон запад со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а на крајниот запад ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Попладне на север краткотрајно ќе засилува северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до 36 степени. УВ=7.

Nedelkov fin

Во сите региони каде што СОНК има синдикални организации, а буквално има во секоја општина, се почитува одлуката на Советот на СОНК да се пристапи кон предупредувачкиот штрајк и јас сум апсолутно задоволен. Од наши извори дознаваме дека и оние што не се наши членови на многу места се приклучуваат на штрајкот и им благодарам за нивното солидаризирање со нашата организација, изјави претседателот на СОНК Јаким Неделков.

toplo fin

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне во западните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до 36 степени. УВ=7.

janeva fin

Советот на јавни обвинители едногласно одлучи дека се исполнети условите за почнување постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Канева, која е во притвор како осомничена за случајот „Рекет“. Советот ќе изготви извештај што ќе биде доставен до Собранието, кое понатаму треба да ја продолжи постапката за разрешување на Јанева.

lukarevska fin

Сања Лукаревска, директорката на УЈП, во интервју за ТВ21 потврди дека управата ги доставила налозите за финансиска контрола на четири фирми кои биле поврзани со случајот „Рекет“. Првиот човек на УЈП наведе дека истражителите се во фирмите и се проверува дали имало затајување на данок. Таа рече дека според првичните наоди, финансиската истрага ќе се проширува и на други компании и лица.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново