sjo fin

Шведската Влада високо ја вреднува работата на Специјалното јавно обвинителство. Продолжувањето на досегашните истраги, обвиненија и случаи треба да биде обезбедено, пренел амбасадорот на Шведска во Република Северна Македонија, Матс Стафансон на средбата со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзините соработници.

fuere fin

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, вели дека е разочаран од компромисите што Европската комисија ги прави со земјите противници на проширувањето и предупредува дека преговорите со земјава се тест за кредибилитетот на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

znaminja fin

Директорката на Институтот за европска политика, ЕПИ, Симонида Кацарска, во разговор за МИА се осврнува на изјавите на комесарот Хан за „подготвителната“ фаза на преговори, но и на капацитетот на македонската администрација да се сноси со преговарачкиот процес.

apostolakis fin

Наш стремеж е нашата земја да стане главен стратешки партнер на Северна Македонија, а секако и Северна Македонија е расположена да соработува со нас, вели министерот за одбрана на Грција, Евангелос Апосотолакис во интервју за грчкиот весник „Real news“, јави дописничката на МИА од Атина.

krvodaruvanje fin

Во Домот на Армијата во Скопје денеска ќе се спроведе акција на доброволно дарување крв од припадниците на Министерството за одбрана и од Армијата, како дел од активностите за одбележување на Неделата на НАТО, 70 години од основање на Алијансата и напредокот на Република Северна Македонија кон членство во НАТО.

bezbednost fin

Западниот Балкан се наоѓа во клучен период за стабилизација на регионалната безбедност. Особено значајно е решавањето на билатералните спорови меѓу Скопје и Атина, а веројатно наскоро и меѓу Белград и Приштина. Со тоа ќе се затвори едно значајно поглавје и ќе се пристапи кон европските интеграции на земјите од Балканот.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.