mickoski izjava

25.03.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот профил на Фејбук напиша дека е добро што владејачкото мнозинство го прифати предлогот што го дал вчера за приоритетно гласање на четирите закони за помош на стопанството и граѓаните, иако, како што наведува „таа поддршка е мала и до сега недоволна“.

Kostadinov fin

23.03.2021

Целата опозиција во Собранието прави се за да се блокираат сите процеси важни за граѓаните и иднината на државата. ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Левица се на спротивната страна од интересите на граѓаните кои им ја дале довербата. За опозицијата во Собранието не е важно здравјето на нивните колеги, не им е важно здравјето на граѓаните, рече на прес-конференција на СДСМ, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник

SDSMzgrada fin

21.03.2021

Скандал ја тресе Белата палата по оставката на пратеникот на германската Христијанско-социјалната унија, Тобијас Цех, кој во 2016 година примил 50.000 евра за консултантски услуги од ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ.

VMRODPMNE fin

21.03.2021

„Во услови на пандемија и кризна состојба во Македонија, Заев е решен да спроведе попис. Целта му е само една – реалзирање на меѓупартискиот договор. Здравјето на граѓаните воопшто не му е во фокус. Заев не гледа дека сите земји ги одлагаат пописите, ниту ги слуша препораките на Евростат кои велат – внимавајте пандемија е, не е време за попис“, велат од партијата на Мицкоски утрово.
„Сепак, владата Владата, одлучно, со целиот капацитет кој го нема, ќе спроведува попис на населението! Во вакви епидемиолошки услови пописот треба да се стопира! Опасноста од спроведување попис е голема!

IzboriSDSM fin

21.03.2021

Близу 69.000 членови на СДСМ денеска ќе избираат претседател на партијата на први директни, внатрепартиски избори. Единствен кандидат претседател е актулениот премиер и прв човек на партијата Зоран Заев. За неговата кандидатура треба да се изјаснат сите активно регистрирани членови на СДСМ.

Mickovski fin

13.02.2021

-Јас навистина не гледам проблем во тоа да стои во личната карта дека сум Македонец. Апсолутно не гледам причина. За жал, има и такви парламентарни партии кои што од страна му служат на Зоран Заев, кои што се обидуваат да го спречат сето тоа. Јас навистина не гледам зошто во мојата лична карта да не стои мојата национална, етничка определба дека сум Македонец. А, некој тоа сака да го спречи. Зошто сака тоа да го спречи? За тоа што им пречеше македонскиот јазик, им пречеше Македонија, им пречеше АСНОМ, и што уште веќе не им пречи, истакна Мицкоски.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново