Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во писмено соопштение, владејачката партија нагласи дека нема да дозволи промена на Уставот и продолжување на мандатот на СЈО.

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ не ги прифати барањата што ги испорача Демократската унија за интеграција (ДУИ).

Официјално се` уште незапочнатите преговори меѓу двете партии наидоа на сериозна пречка, односно две од четирите точки што централното претседателство на ДУИ вчера ги формулираше како услови за кои нема преговарање, денеска не поминаа кај лидерот на партијата Никола Груевски и кај останатите од раководството.

Станува збор за употребата на албанскиот јазик како службен, и за продолжувањето на мандатот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кои фигурираат на листата приоритети на ДУИ, покрај интеграцијата во ЕУ и во НАТО.

Во писмено соопштение, ВМРО-ДМНЕ вели дека нема да преговара и да дозволи промена на Уставот, со воведување двојазичност на целата територија на Македонија, како и продолжување на мандатот на СЈО.

„Независно од исходот околу составување влада во следниот период, независно дали ќе се формира и кој ќе ја формира, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ нема да преговараат, ниту пак ќе дозволат промена на уставниот поредок“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Во соопштението се забележува и работата на СЈО, за кое се вели, дека е политички инструмент во рацете на еден центар за моќ.

„СЈО е алатка со која се деградира и негира суверенитетот и независноста на македонската држава. СЈО не е независно и непристрасно, и нема никаква врска со правото и правдата. Тоа е инструмент за продолжување на кризата и држење на Македонија во заложништво“, велат од партијата на Груевски.

На ова реагираше ДУИ, која повика да се преземаат рационални, а не емотивни проценки.

„Затоа што според интегративците, употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно“, реагираше ДУИ, додавајќи дека СЈО инсистирала на транспарентно затворање на процесот, преку целосно обелоденување на скандалот со масовното и незаконско прислушување, како и преземање одговорност.

Извор: VOA

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.