Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на денешниот брифинг со новинарите, потврди дека премиерот Зоран Заев веќе две години е под постојани закани за атентат.

Министерот нагласи дека додека Заев беше само лидер на опозицијата и кога ги објавувал материјалите од прислушувањето добивал индиректни закани, поради проектот „Вистината за Македонија“, овие закани биле пријавени во МВР и му било доделено полициско обезбедување.

– Од 2015 година Заев е под постојани закани за атентат. Службите преземаат сериозни мерки за обезбедување на премиерот, но и за сите останати функционери, рече Спасовски на денешниот брифинг со новинарите, кој сепак потенцираше Заев користи многу помало обезбедување за разлика од неговите претходници.

Тој додаде дека досега не примиле директна закана за атентат на премиерот.

Пред неколку денови Заев во интервју за црногорското радио „Антена М“ истакна дека безбедносни аналитичари го предупредиле на ризик од атентат.

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.