Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Посетата на премиерот Зоран Заев на Србија, која заврши вчера, беше медиумски следена со голем внимание од речиси сите српски медиуми, како и од странски дописници. Најголем интерес српските новинари искажаа за актуелната дипломатска и политичка состојба меѓу двете земји по неодамнешните турбулентни односи.

„Политика“ во вчерашниот број ја посвети насловната страна на интервјуто со македонскиот премиер под наслов „Македонија и Србија заедно на страната на мирот“. Телевизијата РТС го наслови прилогот за посетата на

Заев со пораката на Вучиќ упатена до македонскиот премиер дека Македонија во Србија има искрен пријател. Со вакви наслови одат и „Дневник“ и „Вечерни Новости“.

Влијателната американска телевизија „Н1“ го наслови прилогот за средбите со изјавата на Вучиќ дека соработката со Македонија не се доведува во прашање. И останатите медиуми, акцентот на посетата на македонскиот премиер на Белград го ставија на тоа дека односите меѓу Македонија и Србија се партнерски и добрососедски, а евроинтеграциите се приоритет.

Речиси повеќето медиуми ја проследија и веста дека Заев на Вучиќ му подарил дрес на ФК Вардар со бројот 9 и со презимето на српскиот претседател.

Македонскиот премиер Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ на средбата во Белград констатираа дека традиционално доброто пријателство и соработка меѓу двете земји е исклучителен потенцијал за продлабочување на овие релации, пред кои претстојат извонредни можности за повеќе нови иницијативи во повеќе области. Тие изразија и меѓусебна почит во однос на сопствените стратешки интереси.

Од особен интерес, како што посочија Заев и Вучиќ, е соработката во сферата на безбедносните прашања, економската и социјалната благосостојба на граѓаните на двете земји, како и регионалните иницијативи за кои и од Македонија и од Србија имаат особено голем интерес.

На средбата било договорено Македонија и Србија да ги реафирмираат идеите за соработка на одбележувања на значајни настани, датуми и културно-историски места од интерес на двете земји, како и конкретна соработка на културен план на ниво културно-информативни центри во двата главни града.

Премиерот Заев оствари средба и со српската премиерка Ана Брнабиќ на која истакна дека Македонија го почитува дијалогот што Србија го отвори со Косово, односно меѓу Белград и Приштина.

- Ние тоа го поддржуваме комплетно и се надеваме дека тоа ќе биде наскоро бидејќи тоа е важно за Србија и за нејзината европска перспектива, но исто така од тоа прашање зависи и перспективата на целиот наш регион, изјави македонскиот премиер Заев.

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по денешните разговори со македонскиот колега изјави дека е постигнат прелиминарен договор за заедничка седница на двете влади, што ќе треба да се одржи кон крајот на февруари или на почетокот на март следната година.

На крајот на посетата Заев оствари средба со нерезидентните амбасадори што ја покриваат Македонија од Белград пред кои ја презентираше имплементацијата на реформските процеси од Планот 3-6-9 и со македонските здруженија во Србија на кои им предаде книги и литература на македонаки јазик наменети за учениците од основните училишта во Србија. Премиерот и претседател на СДСМ Заев се сретна и со Драган Шутановац, лидер на опозиционата Демократска странка, која е сестринска партија на СДСМ во Европскиот парламент и со која од порано имаат развиено соработка.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново