Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Премиерот Зоран Заев, се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а средбата, како што информираат од владината прес-служба се реализираше низ во седиштето на Владата на РМ , конструктивен дијалог, иако за некои од темите се изразени различни мислења и ставови на двајцата соговорници.

Премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, се согласија дека е потребно учество на опозицијата во реформските процеси.
Заеднички е констатирано и дека патот на Македонија е во ЕУ и во НАТО и за тоа е потребен ангажман од сите политички субјекти, како на власта, така и на опозицијата.

Локално.мк потсетуваме дека наследниокот на Груевски, Мицковски беше избран за Конгрес пред неколку дена, каде што беше единствениот кандидат, а Груевски сега е само почесен лидер. Поранешниот генерален секретар веднаш објави дека нема намера да биде ничија марионета каок нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицковски беше единствениот кандидат за функцијата , а противниците кои бараа одложување на конгресот и демократски избор со повеќе кандидати, не присуствуваа на конгресот, а еден од против кандидатите , Илија Димовски, експресно е сменет и не е повеќе координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Извор: Локално.мк

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.