padnatavon fn

Трагичната смрт на Коби Брајант го растажи светот. Легендарната ѕвезда на Лоса Анџелес Лејкерс загина во хеликоптерска несреќа во местото Калабасас во Калифорнија заедно со пилотот и уште седум лица меѓу кои беше и неговата 13 годишна ќерка Џијана.

dozdovi fin

Поројни дождови го зафатија источниот брег на Австралија што претставува надеж дека дел од големите пожари што ја зафатија таа држава ќе бидат изгаснати или барем успорени, јавија локалните медиуми.

ljubljana fin

Од денеска во Словенија стапуваат во сила новите правила за финансиска помош за невработените. Меѓу другото, се зголемува паричниот надоместок што ќе го добиваат оваа категорија граѓани. Досега на невработените им следуваше помош од 350 евра, а со новиот закон таа се зголемува на 530 евра месечно.

Albanija fin

За неколку недели од разорниот земјотрес, што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, со јачина од 6,4 степени според рихтеровата скала, регистрирани се повеќе од 2.100 потреси со различна јачина.

zemjotresi fin

Три умерени земјотреси се регистрирани доцна синоќа во Турција, во интервал од само половина час.

zemjotresAlbanija

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изрази жалење за загубата на животите во земјотресот во Албанија и подготвеност за помош.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново