Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ширум светот луѓето со оптимизам и среќно ја дочекуваат Нова година, покажува денеска објавеното истражување на Институтот „Галуп“, кое укажува дека Европејците се попесимистички расположени од Азијците.

Две третини, односно 66 отсто од испитаниците навеле дека се среќни со својот живот и 54 отсто од нив очекуваат дека 2016. ќе биде подобра од годината што изминува.

Истражувањето на јавното мислење по повод крајот на годината покажало дека освен среќната третина има десет осто несреќни и една четвртина „неутрални“ испитаници.

Најголем дел од среќните луѓе се оние со големи примања, а што се однесува до верата чувството на среќа е најприсутно кај атеистите и агностиците (75 отсто), потоа следат хиндусите, по нив католиците и муслиманите, а по нив будистите и протестантите.

Истражувањето покажа дека најголем дел од среќните луѓе живеат во Латинска Америка.

Што се однесува до очекувањата за следната година 54 отсто сметаат дека ќе биде подобра од 2015., една четвртрина не очекува промени, а само 16 проценти со песимизам гледаат на иднината.

Регионално набљудувано се гледаат значителни разлики, бидејќи Европа со 27 отсто оптимисти е далеку под светскиот просек, додека Азијаците со 63 отсто се над просекот.

Во Европа најпесимистични пред Нова година се Италијанците, од кои 52 отсо изјавиле дека очекуваат оти 2016 година ќе биде полоша од оваа, а само 15 отсто очекуваат подобра година.

Во Кина 76 од населението се оптимисти, во Индија 60 отсто, во Русија 54 проценти, а во Бразил 50 отсто.

Извор: Плусинфо

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.