Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Министерството за земјоделство на Република Хрватска извести во вторникот дека поради недозволени концентрации на микотоскини се повлекува од пазарот производот „Шафрам паприка“ толчен лут од 35 грама во стаклено пакување, и од 50 грама во кесички.

На својата интернет страна министерството за земјоделство извести дека примило известување од Министерството за здравство за наодот на микотоксинот Афлатоксин Б1 во недозволени концентрации во лутиот толчен пипер на производителот „Шафрам д.о.о“.

Се работи за производот „Шафрам паприка“, толчен лут – 35г (Lot 005515) i „Шафрам паприка“, толчен лут – 50г (Lot 005515). Двете пакувања имаат рок на употреба до 30 октомври 2017.

Санитарната инспекција на Министерството за здравство забранила продажба и натамошна употреба на тој производ, наредила негово повлекување од малопродажба, нештетно уништување и известување на потрошувачите за причините на повлекување.

Според соопштението на санитарната инспеција, објавата на производителот потрошувачите може да ја побараат на неговата веб страница.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.