Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Група експерти на Советот на Европа за сузбивање на трговијата со луѓе го објави најновиот извештај за Хрватска во кој изрази загриженост за се поголемиот број исчезнати деца меѓу бегалците и ги повика властите во Загреб да преземат мерки за спречување на таквите случаи.

Весникот „Јутарњи лист“ пишува дека оваа порака на официјален Загреб му ја испратил и Торбјорн Јагланд, генералниот секретар на Советот на Европа.

Групата експерти на СЕ за сузбивање на трговијата со луѓе во истиот извештај поздрави некои од мерките што се преземаат, како усвојување на законот за оспособување на вработените, кревање на свеста во училиштата за трговијата со луѓе, како и националната стратегија за сузбивање на сиромаштијата и социјалната исклучивост.

Но, групата експерти, попозната како ГРЕТА, предупредува и на некои прашања за чие решение треба дополнителен напор.

- Со оглед на неодамнешните извештаи за исчезнување на голем број деца бегалци без придружба, идентификацијата на децата кои се жртви на трговијата со луѓе стана приоритет за цела Европа - рече Јагланд.

Меѓу проблемите во Хрватска, кои ги идентификува групата експерти на СЕ и кои се опфатени во последниот извештај, треба да се идентификуват можните жртви меѓу се поголемиот број нерегуларни мигранти, баратели на азил и малолетници без придружба.

Во извештајот се изразува загриженост за се почестите исчезнувања на деца од бегалските центри и притоа Хрватска се повикува да стори поголем напор за да ги спречи таквите инциденти.

Извор: Плусинфо.мк

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.